Hardverek beüzemelése

A linux disztribúciók igen sok hardvert kezelnek, de vásárlás előtt érdemes átfutni a támogatott eszközök listáját.

https://certification.ubuntu.com
https://catalog.redhat.com/hardware
https://en.opensuse.org/Portal:Hardware

A hangkártyákat régebben az Alsa hangrendszer kezelte. A legtöbb terjesztés már alapértelmezetten a PulseAudio -t használja, mely a régebbi hardverek esetén gondot okozhat (előfordul, hogy a hangerő teljesen le van véve).

Az AMD és nVidia grafikus kártyák alapértelmezetten 2d -s üzemmódban működnek. Ubuntu alatt a Korlátozott Meghajtók alkalmazással egyszerűen telepíthetjük a 3d -s gyorsítást (openSuSe esetén érdemes felvenni a megfelelő közösségi tárolót). Az Intel driver -eit a linux kernel alapból tartalmazza.

Hálózat

A linux a legelterjettebb hálózati eszközöket alapértelmezetten kezeli. A beállításokat a kde/gnome vezérlőpultban lehet elkövetni. A beállítások az /etc/NetworkManager/ könyvtárban tárolódnak el (régebben: /etc/network/interfaces fájlban voltak).

Mac cím kiíratása (net-tools-deprecated csomag megléte esetén): ifconfig -a
ADSL internet beállítása Ubuntu alatt: sudo pppoeconf

Nyomtatás

A nyomtató kezeléséért a cups felelős. A beállítások módosításához nyiss egy böngészőt, majd írd be a localhost:631-et a böngésző címsorába. A konfigurációs fájl újraindítása: sudo systemctl restart cups.service
https://openprinting.github.io

Szkennelés

Szkennerek kezelését a sane végzi. Az oldalán található egy lista (gyártónkénti bontásban), amelyben feltüntetik, hogy az egyes modellek támogatva vannak-e vagy sem, lásd: http://www.sane-project.org/sane-mfgs.html
Ha itt nem jártunk szerencsével, a gyártó saját weboldalán is érdemes lehet meghajtóprogramot keresni.

Merevlemez kattogás

Ha az operációs rendszerünket merevlemezre telepítettük, akkor a rendszer működése közben kattogó hangot hallhatunk. A kattogás egyrészt felettébb idegesítő, másrészt a sok indítás-leállítás a winchester élettartamát is lerövidíti. A hdparm program segítéségvel tudjuk orvosolni a problémát. (#Megjegyzés: Windows -os verziója is van.) A linux disztribúciók a systemd rendszer-előkészítő / menedzselő módszert alkalmazzák, így a következő megoldás systemd esetén érvényes.

Töltsük le ezt csomagot! A benne található "hdparm-boot.service" és "hdparm-suspend.service" fájlokat másoljuk át (rendszergazdaként) a /etc/systemd/system/ könvtárba, majd a hdparm automatizálásához adjuk ki a következő parancsokat:

systemctl enable hdparm-boot hdparm-suspend
systemctl start hdparm-boot

Utolsó frissítés: 2020.11.01.


[vissza]

lábléc
Copyleft CC 2004-2011-2023 Koplányi Krisztián